Ściany zespolone z płyt typu Filigran

Wieloletnie doświadczenie w produkcji elementów prefabrykowanych oraz nasze ostatnie inwestycje w nowoczesną infrastrukturę zakładu pozwalają nam na wytwarzanie ścian zespolonych (linia produkcyjna Volert do produkcji płaskich elementów prefabrykowanych typu podwaliny, ściany jedno i wielowarstwowe, stropy typu filigran, ściany zespolone filigran, linia produkcyjna Progres do produkcji siatek i elementów zbrojeniowych).

Nowoczesny system prefabrykowanych ścian zespolonych filigran, który promujemy znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie ogólnym, jak i inżynierskim. Od strony technicznej – element ścienny stanowią dwie płyty żelbetowe będące tzw. „szalunkiem traconym” dla ścian monolitycznych. Główna zaleta to pełna dowolność kształtu i wymiaru ścian podwójnych z możliwością wykonania dowolnych otworów technologicznych. Grubość płyt szalunkowych ściany zespolonej może mieć rozpiętość od 5 do 7,5 cm. W zależności od przeznaczenia i wymaganej nośności, grubość całkowita ścian wynosi: 18, 20, 22, 25, 30, 35, a nawet 40 cm.

 

Ściana zespolona

Rys. Szczegół konstrukcyjny ściany zespolonej.

W budownictwie wielorodzinnym zastąpienie tradycyjnej metody monolitycznej technologią prefabrykacji ścian zespolonych pozwala osiągać szereg korzyści – i to już od pierwszego etapu inwestycji (budowa części podziemnej):

– na żadnym etapie prac nie są potrzebne blaty szalunkowe (sama ściana stanowi szalunek tracony, element należy ustawić na chudym betonie i finalnie zalać zaprawą),

– w ścianach mogą pozostać otwory technologiczne,

– powierzchnia elementu prefabrykowanego jest nieporównywalnie gładsza niż ścian monolitycznych wykonywanych na budowie,

montaż ścian zespolonych można prowadzić z powodzeniem także w warunkach zimowych